Porozumienie w sprawie wspólnej realizacji ZIT podpisane
11.05.2015

W poniedziałek 11 maja włodarze Olsztyna i sześciu otaczających gmin, w tym Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity, podpisali porozumienie w sprawie współdziałania celem realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna. Dzięki pieniądzom unijnym w ramach ZIT zmodernizowane zostaną m.in. drogi lokalne w gminie Dywity.
Uroczyste podpisanie porozumienia ZIT, którego celem jest realizacja strategii rozwoju Olsztyna i sześciu ościennych gmin (Dywity, Barczewo, Gietrzwałd, Purda, Jonkowo i Stawiguda) odbyło się w poniedziałek 11 maja w olsztyńskim ratuszu. Gminę Olsztyn reprezentował Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, a ościenne gminy burmistrzowie i wójtowie. Gminę Dywity reprezentował Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.
- Porozumienie w sprawie ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna to ważny krok, który przybliża nas do realizacji konkretnych inwestycji służących poprawie standardów życia mieszkańców Olsztyna i sześciu otaczających gmin – mówi wójt Jacek Szydło. – Dla mieszkańców naszej gminy najważniejszym tematem będzie na pewno modernizacja dróg lokalnych, które będą wykonane w ramach ZIT dzięki środkom unijnym.
Chodzi m.in. o drogę powiatową nr 1449 N na odcinku Wadąg – Gady – Tuławki, drogę nr 1442 N Tuławki – Nowe Włóki – Spręcowo, drogę nr 1449 N od mostu na rzece Wadąg do skrzyżowania z DK 51 oraz drogę gminną z miejscowości Zalbki do granicy miasta. Oprócz inwestycji drogowych w ramach ZIT zaplanowane zostały również inwestycje z zakresu modernizacji oświetlenia ulicznego, budowy chodników i ścieżek rowerowych, czy budowę lokalnych dróg w strefie przedsiębiorczości.
Przytoczone powyżej inwestycje, planowane w ramach ZIT, to tylko niewielki zakres działań zapisanych w strategii rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna. Strategia rozwoju MOF Olsztyna wkrótce zostanie wysłana do akceptacji do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Instytucje te będą miały 60 dni na sprawdzenie i zatwierdzenie strategii rozwoju MOF. W wakacje Rady Miejskie i Rady Gminne sygnatariuszy porozumienia ZIT powinny podjąć uchwały zatwierdzające strategie rozwoju MOF. Ogłoszenie pierwszych konkursów w ramach ZIT planowane są wstępnie na pierwszy kwartał 2016 roku. Potem nastąpi już realizacja konkretnych inwestycji.