Frączki - noc sobótkowa
25.06.2013
Noc Świętojańska, inaczej Noc świętego Jana, sobótka lub kupała wiąże się z mnóstwem tradycji, które łączą miłość, magia i tańce przy ognisku.
Na ziemiach polskich noc świętojańska zwana jest również kupałą. Według niektórych podań nazwa wywodzi się od pogańskiego bożka płodności i miłości Kupały. Ta magiczna noc związana jest z płodnością, obfitością, a istotną rolę odgrywają w niej woda i ogień. Powszechnie wierzono, że jest to noc wyjątkowa, pełna czarów i dziwów, jakie się normalnie nie zdarzają. Dziewczęta na wydaniu wróżyły sobie i odprawiały zabiegi magiczne. Przed północą z rozpuszczonymi włosami zbierały „nasiężrzał”, zioło rosnące pod lasem, i skapane w rosie szeptały zaklęcia.
Tradycję nocy Kupały podtrzymują również mieszkańcy wsi Frączki. W piątek (21 czerwca) odbyła się po raz dziesiąty inscenizacja nawiązująca do tradycji Nocy Świętojańskiej. Dziewczęta i chłopcy przyodziani w średniowieczne stroje , przypominali tradycje związane z nocą sobótkową. Śpiewy nad jeziorem przy skrzypcach i akordeonie w blasku pochodni sprawiały niesamowity klimat. Kiedy wianki zostały rzucone na wodę, wesoły korowód mieszkańców wsi oraz zaproszonych gości przemaszerował pod świetlicę wiejską, gdzie kontynuowana była zabawa. Nie zabrakło również przysmaków przygotowanych przez gospodynie z Frączek. Niewątpliwie atrakcją był pieczony chleb i smalec.
Zadanie finansowane w roku 2013 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.