Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Kulinaria 2013 - To była wspaniała zabawa

16.09.2013

Frączki były gospodarzem VII Gminnego Konkursu Kulinarnego „O Garniec Kłobuka”. W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba sołectw. Swoje stoiska i przysmaki wystawiło dziesięć miejscowości m.in. Tuławki, Słupy, Gady, Spręcowo, Dywity, Nowe Włóki, Różnowo, Ługwałd, Bukwałd oraz Frączki.

W tym roku jury konkursu kulinarnego miało niełatwą „przeprawę” bowiem do rywalizacji o miano najsmaczniejszej potrawy zgłoszono 80 różnych kulinarnych wyrobów. Były pyszne ciasta, sałatki, smażone ryby, pierogi, zasmażki, wina i nalewki. Komisja miała więc pełno pracy. Tymczasem na placu trwała druga, niemniej interesująca rywalizacja. Mowa o najciekawiej zaaranżowanym stoisku. I po raz kolejny mieszkańcy udowodnili, że potrafią się bawić. Frączki urządziły chatę drwala i żyło im się jak w lesie. Tuławki gościły w wiejskim klimacie. Bukwałd postawił na zagrodę wiejską. Sołectwo Słupy przeniosło nas w ogrodowy klimat. Spręcowo barwnie i kolorowo zaprezentowało świat warzyw i owoców. Dywity przeniosły się w podwodny świat nimf wodnych. Nowe Włóki zapraszały do wytwornego dworu. Różnowo zapraszało do różanego dworu z wytwornym salonikiem. Gady postawiły na dobrą kuchnię serwowaną przez urocze niewiasty. Ługwałd zachwycał bogactwem wędlin wyrabianych w pradawnej chacie.  Stoisko to tylko przedsmak, tego jak sołectwa zaprezentowały się na scenie. Gromkie brawa i owacje zebrał występ ekipy z Gad, która porwała publiczność przeróbką przeboju „Ona tańczy dla mnie”. Przebój zespołu weekend wykorzystały również „Świtezianki ” z Dywit. I w tym przypadku również publiczność była zachwycona. Spręcowo wykorzystało motyw z wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Nie sposób jednak wymieniać tu wszystkiego. To po prostu trzeba zobaczyć.  Mało kto się spodziewał, że w gminie mamy tyle „ukrytych” talentów, które dzięki kulinariom pomału są odkrywane. Dobrą atmosferę nakręcali również zaproszeni goście m.in. Zespół „Żuławskie Bursztynki” z Nowego Dworu Gdańskiego. Tańcom i hulankom nie było, kiedy estradę opanowała kapela „Bum Cyk” z Lubomina. Rozbawiona publiczność nie pozwoliła zejść muzykom bez kilku bisów.

Zgodnie z tradycją „Kulinaria” są impreza przechodnią. W następnym roku bawimy się w miejscowości, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko. Zgodnie z werdyktem na przyszłorocznych kulinariach spotykamy się w Ługwałdzie.

A tak przedstawia „złota trójka” w konkursie na najładniejsze stoisko.

I miejsce Ługwałd

II miejsce Spręcowo

III miejsce Różnowo

 

Nagrodzone potrawy w konkursie na najlepszy produkt żywnościowy Gminy Dywity

„O Garniec Kłobuka 2013”

Kategoria POTRAWY

  1. Pierogi z soczewicą – Ewelina Stęczniewska - Orzechowska
  2. Placki ziemniaczane z grzybami – Andrzej Rojewski
  3. Kaczka – Barbara Zapotoczna

Kategoria WYPIEKI

  1. Chleb – Elżbieta Kieżun
  2. Tort bezowy – Beata Obuchowicz
  3. Ciasto z dyni – Danuta Ostrowska

Kategoria PRZETWORY

  1. Golonka po chłopsku – Agnieszka Sakowska Hrywniak
  2. Konfitura z agrestu – Ewa Borkowska
  3. Kiełbasa Sołtysa – Alicja Antosiak

Kategoria NAPOJE

  1. Nalewka chrzanowa – Irena Palmowska
  2. Nalewka z czeremchy – Ewa Borkowska
  3. Nalewka rybaka – Czesław Rybak

Galeria: