Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Lokalne forum - Równać Szanse

19.09.2013

11 września 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach odbyło się Lokalne Forum „Równać Szanse”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Warmińska Wieś z Różnowa. Projekt Równać Szanse realizowany jest przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży przy wsparciu finansowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Forum w Dywitach było miejscem spotkania osób zainteresowanych wspieraniem rozwoju młodzieży i podjęciem wspólnej dyskusji na temat zasobów środowiska i wszelkich barier leżących u podstaw mniejszych szans młodzieży z małych miejscowości.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu: Urzędu i Rady Gminy Dywity, sołectw, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury, szkół, bibliotek, organizacji pozarządowych, w tym ochotniczych straży pożarnych, harcerstwa, wolontariuszy.

Po krótkim przywitaniu głos zabrali zaproszeni goście: Pan Artur Łęga z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Pan Marek Obrębski, Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Ochotniczego Hufca Pracy w Olsztynie oraz Pan Robert Waraksa ze Stowarzyszenia Edukacji Nieformalnej w Olsztynku, zachęcając uczestników do współpracy i korzystania z ich doświadczeń w zakresie pracy z młodzieżą.

Podstawową intencją spotkania była dyskusja nad aktualnymi potrzebami i problemami młodych ludzi. W tym celu zastosowano metodę world cafe, w myśl której rozmowy toczyły się w kawiarnianej atmosferze, w niewielkich grupach i przy kilku stolikach jednocześnie.

Poruszane zagadnienia dotyczyły m.in. określenia obszarów problemowych oraz barier we wspieraniu młodzieży, określenia jakie kompetencje potrzebne są młodym oraz jak zwiększyć jakość wsparcia młodzieży w Gminie Dywity.

Dyskusję podsumowała Paulina Michalska, mieszkanka Różnowa i reprezentantka młodzieży, wyciągając ciekawe wnioski z przeprowadzonych rozmów.

Na zakończenie dla uczestników Forum zaśpiewała Pani Magdalena Łowkiel, wokalistka, konferansjerka, pracownik Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Już wkrótce ukaże się broszura informacyjna, podsumowująca Forum i zawierająca najważniejsze wnioski, uwagi i najciekawsze pomysły uczestników wypracowane w „globalnej kawiarence”.