IV Forum Przedsiębiorców - Spręcowo 2012
25.05.2012
Już po raz czwarty Wójt Gminy Dywity spotkał się z przedsiębiorcami z Gminy Dywity podczas IV Forum Przedsiębiorców. Wśród zaproszonych gości była m.in. Henryka Bochniarz Prezydent PKPP Lewiatan, oraz Zbigniew Szczypiński członek Zarządu Powiatu Olsztyńskiego.
Pierwsze spotkanie władz gminy z przedsiębiorcami odbyło się w 2008 roku. Od tej pory stały się one ważnym elementem kontaktów z lokalnymi przedsiębiorcami. Na poczętek Wójt Gminy Dywity wyróżnił statuetkę „Warmianki” przedsiębiorców, za szczególne osiągnięcia w pozyskiwaniu środków unijnych w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013., które zostały zainwestowane w przedsięwzięcia realizowane na terenie Gminy Dywity. Nagrody otrzymały trzy przedsiębiorstwa z naszej gminy a były to następujące firmy:
I - Przedsiębiorstwo Laboratorium Galenowe Olsztyn, które w ramach realizowanych na terenie Gminy Dywity projektów otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury najwyższe dofinansowanie spośród firm funkcjonujących na obszarze gminy. Dofinansowanie przeznaczono na utworzenie laboratorium kontroli jakości i uruchomienie produkcji suplementów diety.
II - "ULTRON" Zakład Urządzeń Elektronicznych Krzysztof Krankowski, m.in. za pozyskanie dofinansowania na wdrożenie zintegrowanego systemu obsługującego pełny cykl operacji od projektu do produkcji urządzeń elektronicznych.
III - Zakład Poligraficzny Sprecograf s.c. Jacek Wachowski, Maciej Wachowski. Za pozyskanie fundusze właściciele zakupili nowoczesną technologię naświetlania termicznego AGFA Avalon N4 oraz maszynę poligraficzną KBA Performa 66-5.
Wójt Gminy Dywity wyróżnił również firmę WIPASZ S.A. jako najdynamiczniej rozwijającą się firmą lokalneą. Warto podkręcić, że aktywność i dynamika rozwoju firmy znajduje odzwierciedlenie w wielu prestiżowych rankingach, takich jak: miesięcznika Forbes - „Diamenty Forbesa 2012”, Pulsu Biznesu i agencji badawczej TNS Pentor - „Filary Polskiej Gospodarki”, a także w rankingu największych firm dziennika Rzeczpospolita - „Lista 500”.
Za dwukrotny udział w programie Przedsiębiorstwo Fair Play wyróżnienie otrzymał Zakład Usług Transportowych i Komunalnych s.c. z Różnowa Pana Dariusza Jastrzębskiego.
Podczas spotkania Wójt Gminy Dywity zapoznał przedsiębiorców z bieżącą sytuacją społeczno – gospodarczą gminy. Przedstawił analizę dotyczącą budżetu gminy, podkreślając przy tym wielkość przeprowadzonych w ostatnich latach inwestycji finansowanych ze środków unijnych. Rozmiar inwestycji przełożył się na poziom deficytu, który w najbliższych dwóch latach zmniejszy się o 50 % od stanu obecnego. Wszystko po to by gmina była dobrze przygotowana do kolejnych środków unijnych przewidzianych na lata 2014 – 2020.
Henryka Bochniarz podkreśliła, że na tle innych krajów europejskich Polska wypada bardzo dobrze, co wcale nie oznacza, że prowadzenie biznesu w kraju jest łatwe. Wręcz odwrotnie – przedsiębiorcy wciąż borykają się z ogromną machiną biurokracji, różnego typu koncesji itp., które ograniczają rozwój gospodarczy – podkreślała Henryka Bochniarz – wyróżnikiem polskich przedsiębiorców na tle innych krajów Europy Środkowej jest ich ogromna determinacja, którą niewątpliwie zawdzięczamy poprzedniemu ustrojowi, który wyćwiczył nas w bojach - dodała Pani Bochniarz. Prezydent PKPP odniosła się także do reformy emerytalnej sugerując, że każde opóźnienie przy jej wprowadzeniu w przyszłości przyczyni się do niewydolności polskich finansów publicznych.
Ostatnim elementem spotkania była prezentacja koncepcji zagospodarowania centrum Dywit, którą przedstawił architekt Tomasz Lella. Była to oficjalna prezentacja pomysłu na nowe centrum obejmujące okolice Urzędu Gminy Dywity, oraz placu przy pętli autobusowej. Głównym elementem ma być nowa siedziba Gminnego Ośrodka Kultury zaprojektowana bardzo nowocześnie a jednocześnie z zachowaniem tradycji budownictwa warmińskiego. Natomiast w stodole tuż obok Urzędu zaplanowane jest wiejskie targowisko, na którym swoje wyroby będą mogli sprzedawać lokalni producenci. Przebudowa istniejącego budynku na potrzeby targowiska jest realizowana w ramach programu „Mój Rynek” Koszt inwestycji wyniesie 750 800 zł., dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 457 804 zł.
Podczas rozmów przedsiębiorcy dali do zrozumienia, że tego typu spotkania są przez nich mile widziane i oczekiwane.