Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

XII Kiermas Warmiński

03.09.2012

W Brąswałdzie w pierwszą niedzielę września odbył się XII Kiermas Warmiński. W tym roku Gmina Dywity była gospodarzem powiatowego święta Plonów. Uroczyste obchody w Brąswałdzie rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Przewodniczył jej ks. prałat Bronisław Siekierski, który poświęcił tegoroczne plony.

Po mszy świętej kolorowy korowód dołynkowy na czele z orkiestrą Strażacką Orkiestrą Dętą z PSP w Lidzbarku Warmińskim, przemaszerował przez wieś na boisko wiejskie. Tutaj starostowie dożynek przekazali świeżo wypieczony bochen chleba wójtowi gminy Dywity Jackowi Szydło i staroście olsztyńskiemu Mirosławowi Pampuchowi. Gospodarze dożynek podzielili się tym chlebem z uczestnikami dożynek.

Tradycyjnie z okazji dożynek odbył się konkurs wieńców obrzędowych. Wzięło w nim udział 6 wieńców przygotowanych przez sołectwa Gminy Dywity: Brąswałd, Bukwałd, Gradki, Redykajny, Spręcowo i Tuławki oraz wieniec przygotowany przez mieszkańców Nowej Wsi Małej w gminie Dobre Miasto. Najwyższe noty otrzymał wieniec przygotowany przez sołectwo Brąswałdu. W nagrodę otrzymali od starosty 2 tys. złotych. Nagrody pieniężne otrzymali też zdobywcy II (sołectwo Tuławki) i III (Nowa Wieś Mała) miejsca.

Podczas Kiermasu Warmińskiego nie mogło zabraknąć konkurs zaprzęgów. W tym roku wzięły w nim udział cztery zaprzęgi wystawione przez: Romana Fijałkowskiego z Brłswałdu, Piotra Pieczkowskiego ze Spręcowa, Eugeniusza Mielnika z Tuławek oraz Wiolettę i Marka Żejmo z bukwałdzkiej „Strusiolandii”. I to właśnie ten ostatni zaprzęg, prowadzony przez małą amazonkę na kucyku, zyskał największe uznanie jury, w skład którego wchodzili m.in. starosta Mirosław Pampuch, wójt Jacek Szydło i senator-rektor UWM prof. Ryszard Górecki. Najwyżej oceniony zaprzęg został wyróżniony bonem pieniężnym o wartości 1 tys. zł. Nagrody pieniężne lub rzeczowe otrzymali też pozostali uczestnicy konkursu zaprzęgów.

Święto Plonu to również czas zabawy i relaksu. Część artystyczną Kiermasu rozpoczął występ Zespół Wokalny Gminy Dywity „Cantemus”. Potem na estradzie opanowała - Orkiestra Dęta PSP a po niej Zespół Folklorystyczny „Spręcowia” ze Szkoły Podstawowej w Spręcowie, Kurpiowska Kapela Ludowa „Obertas”, Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” oraz Kapela Jakubowa.

Najmłodsi uczestnicy mieli do dyspozycji bezpłatny plac zabaw wyposażony w trampoliny, zjeżdżalnie i byka. Największa atrakcją cieszyła się duża kula. Miłośnicy dobrej kuchni mogli spróbować fantastycznych wypieków przygotowanych m.in. przez panie z sołectwa Bukwałd.

Galeria: