Jak być bezpiecznym w sieci?
23.11.2015

W czwartek 19 listopada 2015 roku Szkołę Podstawową w Bukwałdzie odwiedził Dariusz Dąbek, zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, który opowiadał uczniom o tym, co zrobić, aby móc bezpiecznie korzystać z Internetu.
Na początku wyjaśnił uczniom, czym jest botnet i jak nasze komputery mogą stać się komputerami zombie i posłużyć hakerom do włamywania się do innych maszyn. Mówił, że jeżeli nasz komputer nagle zbyt wolno pracuje lub bez naszej zgody włączają się jakieś programy, to oznacza już bardzo poważny problem. Aby tego uniknąć, należy mieć na komputerze, telefonie czy tablecie zawsze zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe. Następnie mówił o cyberprzemocy – na czym ona polega i co należy czynić, gdy staniemy się jej ofiarą.
- W Internecie nikt nie jest anonimowy – podkreślił Dariusz Dąbek. – Pamiętajcie, że łatwo jest odnaleźć osobę, która korzystając z sieci, obraża, wyśmiewa, nęka bądź prześladuje innych. Odpowiada one wtedy przed sądem za swoje słowa i czyny. Łącząc się z siecią, zapisuje się wasz numer IP, podobnie niepowtarzalne numery mają karty sieciowe w używanych przez was komputerach.
Dużo uwagi poświęcił sposobom wyłudzania w Internecie naszych danych osobowych, tj. imienia, nazwiska, numeru telefonu, jak również adresu e-mail. Służą do tego m.in. tzw. łańcuszki, czyli wiadomości z prośbą o ich jak najszybsze rozesłanie do kolejnych użytkowników. W ten sposób przekazujemy hackerom nasz adres e-mail i możemy zarazić wirusem swój komputer.
- Nie należy klikać na stronach internetowych na informacje o potencjalnych nagrodach – uczulał uczniów. – W Internecie nie ma nic za darmo, a takie strony również służą do wyłudzania informacji. Często otrzymujemy potem na swoją skrzynkę pocztową tzw. spam, czyli niechciane wiadomości lub sms-y na telefon, za które potem słono płacimy. Jesteśmy potem niemiło zaskoczeni, ale przecież zatwierdziliśmy jakiś regulamin, którego nie chciało się nam przeczytać.
Na zakończenie spotkania przedstawił uczniom problem uzależnienia od Internetu. Zauważył, że polega on nie tylko na zbyt długim graniu w gry on-line, ale również objawia się, np. poprzez ciągłe przeglądanie stron internetowych, rozmowy na Skype itp. Dzieci, ale i dorośli, często tracą w ten sposób kontakt z rzeczywistością i trudno jest im się odnaleźć w realnym, prawdziwym życiu.