Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Zaproszenie na święto produktów lokalnych w Gadach

05.11.2015

Stowarzyszenie Nasze Gady zaprasza wystawców, producentów i rękodzielników z Warmii do ubiegania się o certyfikat Marki Lokalnej. Zgłoszone produkty lokalne, usługi i wydarzenia oceni 28 listopada podczas Gali Marki Lokalnej w Gadach kapituła złożona z naukowców, kulturoznawców, samorządowców i dziennikarzy. Chęć udziału trzeba zgłosić do 20 listopada!

Aby ubiegać się o nadanie swoim produktom znaku Marki Lokalnej Gniazda Warmińskiego, należy zgłosić je do Sekretariatu Partnerstwa, tj. Stowarzyszenia „Nasze Gady” do piątku 20 listopada na adres: naszegady@o2.pl lub telefonicznie (691 734 029).
- Znak Marki Lokalnej może być produktom rękodzielniczym, rzemieślniczym, spożywczym,  wytwarzanym w sposób nie masowy, przyjazny dla środowiska, z materiałów dostępnych w danym  miejscu przez osoby zamieszkujące region i utożsamiające się z nim – wyjaśnia Teresa Kosińska, prezes stowarzyszenia „Nasze Gady”. - Mogą to być też usługi i wydarzenia związane z regionem.
Do tej pory odbyło się sześć edycji programu „Marka Lokalna – Produkt Lokalny”. Certyfikat Marka Lokalna i prawo posługiwania się nim zdobywa co roku kilkadziesiąt produktów, usług i wydarzeń. Co roku zgłoszone produkty ocenia kapituła złożona z naukowców, artystów, kulturoznawców, ekologów, edukatorów, przedstawicieli samorządu i mediów. Kapituła pod ocenę bierze wiele czynników m.in. „pierwsze wrażenie, nazwę, opis produktu, walory smakowe, surowce, odniesienie do historii regionu. Ocena i werdykt kapituły, który przyzna znaki Marki Lokalnej odbędą się 28 listopada w Gadach podczas corocznej Gali Marki Lokalnej. 
- Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało na razie ponad 20 produktów, zachęcamy do przysyłania kolejnych – mówi Teresa Kosińska. – Produkty mogą zgłaszać osoby fizyczne i prawne w takich kategoriach, jak: produkty spożywcze, wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze oraz wydarzenie kulturotwórcze.
Co roku w Gali Marki Lokalnej kapituła ocenia około 100 produktów. Różnorodność warmińskich produktów jest ogromna. Do konkursu zgłaszane były: miody, konfitury, różnego rodzaju wędliny, lalki, rzeźby, swetry, czapki, haftowane serwetki, myszy warmińskie i wiele innych. W 2014 roku specjalne wyróżnienia przyznano:
- w kategorii Produkt Spożywczy Januszowi Moritz za ser wędzony z zadymki oraz środek z wieprzka na kadyku,
- w kategorii Rękodzieło Ewie Stanisławczyk za lalki dekoracyjne oraz zwierzaki – szmaciaki.
Certyfikaty otrzymała m.in. Edyta Maślanka za produkt Dekosolniaczki, Warzelnia Warmińska za produkty Piwo Chmielone Na Zimno i Kwas Miodowy, a Małgorzata Regińska-Filipczyk za produkt Makaron „Anulka” Razowy.

Galeria: