Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Rekordowy konkurs recytatorski w Brąswałdzie!

26.10.2015

Ponad 50 młodych recytatorów z powiatu i Olsztyna wzięło udział w 28. edycji konkursu recytatorskiego im. Marii Zientary-Malewskiej, który odbył się w piątek 24 października w Brąswałdzie. Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem warmińskiej poetki usytuowanym pod domem, w którym się urodziła Zientara-Malewska.

Znakomita frekwencja na konkursie świadczy o tym, że pamięć o wielkiej warmińskiej poetce Marii Zientarze-Malewskiej nie zanika! Jak poinformowała nas Fundacja Prymus z Bukwałdu, organizator konkursu do 28. edycji zgłosiła się rekordowa liczba ponad 50 uczestników! Najliczniej obsadzona była kategoria klas IV-VI. W konkursie wzięli udział uczniowie z Dywit, Spręcowa, Tuławek, Bukwałdu, Frączek, Olsztyna, Rusi, Dobrego Miasta, Jonkowa i Biesala. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem warmińskiej poetki uczestnicy konkursu wrócili na świetlicę wiejską w Brąswałdzie, gdzie odśpiewali hymn „O Warmio moja miła”. Wśród gości wydarzenia nie zabrakło radnych Gminy Dywity (Janusz Ciepliński, wiceprzewodniczący Rady Gminy Dywity, Lech Kryszałowicz, przewodniczący komisji społecznej RG Dywity oraz Longin Rudzik, przewodniczący komisji inwestycji RG Dywity), a także Małgorzaty Dziemidowicz, kierownika referatu edukacji, kultury i zdrowia UG Dywity. Potem rozpoczęły się już przesłuchania uczestników pod bacznym okiem jury w składzie: Krzysztof Włodarski, Jadwiga Ferenc i Maria Paczkowska. Najczęściej recytowanymi wierszami były oczywiście utwory autorstwa Marii Zientary-Malewskiej, ale dzieci i młodzież recytowały też teksty Michała Lengowskiego, Leszka Jana Rogalskiego, czy Marioli Platte. Po naradach komisja konkursowa podjęła decyzje o przyznaniu nagród książkowych następującym uczniom:

Kategoria klas I-III:
I miejsce – Kinga Olejko – wiersz „Polna droga”, M. Zientara-Malewska,
II miejsce – Aleksandra Kulesza,
III miejsce – Anna Płoska,
Wyróżnienia: Maksymilian Kulik, Julita Maksymiuk.

Kategoria klas IV-VI:
I miejsce – Wiktoria Banaszek – wiersz „Nie mów”, M. Zientara-Malewska,
II miejsce – Adrianna Bialik,
III miejsce – Katarzyna Łagódka i Oliwier Kozakiewicz,
Wyróżnienia: Lena Kornas i Kinga Szabla.

Kategoria gimnazjum:
I miejsce – Weronika Martynowska, utwór „Przypomnienie”, Michał Lengowski,
II miejsce – Daria Kierznowska,
III miejsce – Dominika Piórkowska,
Wyróżnienia: Katarzyna Tatol, Aleksandra Orzoł, Hanna Gurgielewicz.

Kategoria ponadgimnazjalna:
Wyróżnienie: Anaida Shahbazyan.

Wydarzenie sfinansowane w roku 2015 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Galeria: