Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Gleczyk czy dzbanek, czyli wymiana polsko-ukraińska w Gadach

09.10.2015

Warsztaty ceramiczne, nauka języków, wizyta na grodzisku z archeologiem, poznawanie tradycji polskich i ukraińskich – to tylko część zajęć, jakie są udziałem 40-osobowej grupy młodzieży polsko-ukraińskiej, która bierze udział w wymianie w Gadach. Pomysłodawcą projektu „Gleczyk czy dzbanek – polsko-ukraińskie młodzieżowe warsztaty ceramiczne” jest stowarzyszenie Nasze Gady, a donatorami Narodowe Centrum Kultury i Gmina Dywity.

Na Warmię 20 młodych Ukraińców z Obwodu Sumskiego w północno-wschodniej Ukrainie dotarło w poniedziałek 5 października. To młodzież w wieku od 13 do 15 lat z miejscowości Jamne i jego wiejskich okolic. Ukraińcy, ale także młodzi Polacy z Zespołu Szkół w Tuławkach i szkoły w Węgoju zostali zakwaterowani wspólnie w szkolnym schronisku młodzieżowym w Olsztynie.
- Wspólne zakwaterowanie, jedzenie posiłków i spędzanie ze sobą czasu przez 10 projektowych dni było jednym z warunków stawianych przez Narodowe Centrum Kultury, które dofinansowało międzynarodowy projekt wymiany – wyjaśnia Katarzyna Waszczenko, tłumaczka zatrudniona przy projekcie.    
Na zajęcie ceramiczne młodzi Polacy i Ukraińcy dojeżdżają codziennie do Gadów, choć tak naprawdę program zajęć jest bardzo urozmaicony. Młodzież poznaje dziedzictwo kulturowe Warmii i odwiedziła już zamki w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. W planach jest też wyprawa na grodziska w Barczewku i Marunach pod kierunkiem Marka Należnego, archeologa z Krakowa oraz wizyty w Teatrze Lalek, na olsztyńskiej starówce, czy Muzeum Przyrody. W czasie warsztatów młodzi uczą się języka swoich zagranicznych przyjaciół i trzeba przyznać, że idzie im to całkiem nieźle.
- Myślałem, że język ukraiński jest trudniejszy, ale jest podobny do naszego – mówi Krystian Tomalczyk, uczestnik wymiany z Węgoja. – Choć jesteśmy ze sobą dopiero trzy dni, to jest bardzo fajnie.
Podobne opinie wygłasza Ira Karpuś z Ukrainy.
- Polacy byli przyjacielscy od samego początku – mówi Ira. – Razem się bawimy, ćwiczymy, odwiedzamy się w pokojach. Zaskoczyły mnie polskie imiona, bo są trochę nietypowe, ale już je przyswoiłam. 
Młodzi przygotowują też tematyczne wieczory: polski i ukraiński, podczas których pokażą narodowe tradycje, zwyczaje, pieśni i kulturę.
- To dopiero początek wymiany, ale już można zauważyć, że młodzi fajnie się integrują – cieszy się Teresa Kosińska, prezes stowarzyszenia Nasze Gady, pomysłodawcy projektu. – Są pełni zapału i chęci do pracy, a to najważniejsze.
Młodzi Ukraińcy będą na Warmii i w Gadach do 14 października. Projekt „Gleczyk czy dzbanek – polsko-ukraińskie młodzieżowe warsztaty ceramiczne” dofinansowało Narodowe Centrum Kultury i Gmina Dywity.

Galeria: