Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Goście z ukraińskiego Kostopola na warsztatach w Dywitach

06.10.2015

Samorządowcy z Kostopola chcąc korzystać ze środków przedakcesyjnych powinni mieć opracowaną strategie rozwoju swojego miasta. Po naukę i doświadczenia przyjechali m.in. do Dywit, gdzie we wtorek 6 października zapoznawali się, jak był tworzony ten ważny dokument. Goście obejrzeli też  praktyczne wdrażanie strategii rozwoju Gminy Dywity podczas wizyty na targowisku wiejskim w Stodole, na zmodernizowanym stadionie i w Strefie Przedsiębiorczości. 

Przyjazd ukraińskich partnerów do Polski to efekt wspólnego projektu Kostopola i Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek”, której członkiem jest również Gmina Dywity.
- Dywity mają dobrą strategię rozwoju gminy do 2020 roku, więc uznaliśmy, że warto tu zorganizować warsztaty na temat tego, jak do niej dochodziły i jak powstawała krok po kroku – mówi Małgorzata Ofierska, prezes LGD „Warmiński Zakątek”. – Taka wiedza z pewnością przyda się naszym kostopolskim przyjaciołom, którzy stworzenie społecznej strategii rozwoju Kostopola mają dopiero przed sobą. To ważny dokument, który Ukraińcy muszą porządnie opracować chcąc starać się o środki przedakcesyjne z Unii Europejskiej.  
W skład delegacji ukraińskiej weszli m.in. Władimir Hrehorowicz Wołos, wiceburmistrz Kostopola, Jurij Khomeniuk, koordynator projektu „Obywatelska Samorządność – Społeczna Strategia Kostopola”, a zarazem radny miejski i przedsiębiorca, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dziennikarze, historyk. Daniel Zadworny, sekretarz Gminy Dywity opowiadał, w jaki sposób Dywity dochodziły do opracowania i przyjęcia swojej strategii rozwoju gminy do 2020 roku.
- Choć posiadanie strategii rozwoju gminy nie jest obligatoryjne, to uważam, że gmina musi mieć jakąś wizję i cel, do których dąży – mówi Daniel Zadworny. – Poza tym strategia jest niezbędnym dokumentem do sięgania po środki unijne.
Ukraińcy zadawali wiele pytań dotyczących m.in. kierunków rozwoju gminy, wysokości podatków, jakie wpływają do budżetu, czy współpracy z sąsiednimi gminami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Gmina Dywity od kilku lat współpracuje z Gminą Holowyńską w rejonie kostopolskim organizując np. letnie wymiany młodzieży. O ostatnim takim obozie dla młodych Ukraińców zorganizowanym w lipcu 2015 w Tuławkach opowiadała Katarzyna Sternicka-Moritz. Po zakończeniu części warsztatowej Ukraińcy przekonali się, że strategia rozwoju Gminy Dywity jako dobrego miejsca zamieszkania i prowadzenia biznesu jest realizowana w praktyce poprzez liczne inwestycje. Goście odwiedzili m.in. targowisko wiejskie w Stodole, modernizowany stadion w Dywitach, czy Strefę Przedsiębiorczości, gdzie powstają nowe przedsiębiorstwa.

Galeria: