Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Naukowcy zbadali, gdzie będą chcieli się osiedlać przyszli mieszkańcy

25.09.2015

Niska cena nieruchomości, brak obiektów uciążliwych i pełne uzbrojenie – to najważniejsze czynniki dla osób, które miałyby zamieszkać w Gminie Dywity. Tak wynika z badań dotyczących potencjału rozwoju funkcji mieszkaniowej gminy Dywity, jakie przeprowadzili ekonomiści, przyrodnicy i specjaliści od gospodarki przestrzennej z UWM. Pełne wyniki badań z podaniem obszarów o największym potencjale mieszkaniowym poznamy już w najbliższą środę 30 września podczas sesji Rady Gminy Dywity. Zapraszamy!

Współpraca Gminy Dywity z Katedrą Gospodarki Nieruchomościami i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęła się w ubiegłym roku. Na początku naukowcy zbadali preferencje mieszkaniowe dotyczące podolsztyńskich gmin wśród studentów ostatnich lat czterech wydziałów UWM. Z ankiet wyłonił się ciekawy obraz, który pokazał, że największa liczba studentów, bo aż 32 procent wskazała gminę Dywity jako tę, w której chcieli by żyć i mieszkać (na drugim miejscu uplasowała się Stawiguda – 26 proc. wskazań, a na trzecim Jonkowo – 20 proc.). Teraz do zespołu specjalistów od gospodarki przestrzennej dołączyli ekonomiści i przyrodnicy, którzy wspólnie i wieloaspektowo zbadali potencjał rozwoju funkcji mieszkaniowej gminy Dywity.
- Wyniki badań są ciekawe, będziemy chcieli je przedstawić radnym i mieszkańcom podczas sesji Rady Gminy w środę 30 września – zapowiada dr Alina Źróbek-Różańska z zespołu badawczego.
Naukowcy stworzyli profil potencjalnego osadnika (osoba do 40 roku życia, zdolna wziąć kredyt, wykształcona, raczej dojeżdżająca do pracy w mieście). Wśród osób, które spełniały cechy profilowe zostały przeprowadzone ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych. Obszar gminy został podzielony na 19 rejonów badawczych, które uwzględniały podział na istniejące obręby geodezyjne i okręgi wyborcze. Ankietowani oceniali preferowane obszary do zamieszkania pod kątem aż 18 czynników, spośród których najważniejszymi okazały się dla nich: niska cena nieruchomości, brak obiektów uciążliwych w pobliżu i pełne uzbrojenie. Z badań wynika, że obszarem z największym potencjałem do zamieszkania dla ankietowanych jest obszar Kieźliny z Wadągiem, na drugim miejscu Zalbki z Mykami, na trzecim Różnowo i dalej Spręcowo, Dywity i Ługwałd. Kolejna ciekawą informacją z badań są wyniki badań przyrostu mieszkańców. W latach 2011-2014 średni roczny przyrost mieszkańców w gminie Dywity wyniósł 152 osoby.
- Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami badań na najbliższej sesji – zaprasza dr Alina Źróbek-Różańska.  
Sesja Rady Gminy Dywity rozpoczyna się o godz. 9.30.     

 

       

Galeria: