Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Łatwiej się zameldować

06.02.2013

Wbrew licznym zapowiedziom obowiązek meldunkowy pozostaje. Zniesienie tego obowiązku nastąpi prawdopodobnie dopiero w 2016 roku. Jednak już od stycznia 2013 r. Wymeldowanie i zameldowanie w nowym miejscu odbywa się w mniej skomplikowany sposób.

Zmiany wprowadziła Ustawa z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z nowelizacją od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym możemy załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Obecnie nie musimy najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować - wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać zameldowania. Przy zameldowaniu nie podajemy już informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie ma również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostały sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Wydłużono termin na zgłoszenie meldunku z 4 do 30 dni, a formalności meldunkowych można dopełnić przez ustanowionego pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony przez nas pełnomocnik będzie mógł nas zarówno zameldować, jak i wymeldować. Zniesiono obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nieprzekraczający trzech miesięcy. Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają już obowiząku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Zniesiono również obowiązek meldunkowy wczasowiczów i turystów, a podlegający zgłoszeniu okres wyjazdów zagranicznych naszych obywateli wydłużono z 3 do 6 miesięcy.