Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Wojewoda zarządził szacowanie szkód z powodu suszy!

26.08.2015

Wszystkich producentów rolnych z Gminy Dywity z powodu zagrożenia suszą prosimy o pilne składanie wniosków do gminy o oszacowanie szkód. Wnioski są dostępne w Urzędzie Gminy oraz w wersji elektronicznej. Więcej informacji w pokoju nr 2 w bryle „A” Urzędu Gminy Dywity oraz pod telefonem: 89 524 76 53.

Poniżej prezentujemy treść pisma Wojewody Warmińsko-Mazurskiego do wszystkich Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów regionu Warmii i Mazur!

Wyniki kolejnego (9) raportu z monitoringu suszy rolniczej, opublikowanego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wykazały zagrożenie suszą rolniczą w uprawach roślin strączkowych, ziemniakach, krzewach owocowych we wszystkich gminach województwa. Z uwagi na utrzymujące się wysokie temperatury i brak opadów od ukazania się wyników ostatniego raportu z monitoringu suszy rolniczej, a także wysokie prawdopodobieństwo pogłębienia się zjawiska suszy rolniczej, Wojewoda Warmińsko -Mazurski podjął decyzję o szacowaniu szkód we wszystkich gminach województwa, z uwzględnieniem, oprócz wskazanych w monitoringu upraw, także upraw kukurydzy na kiszonkę i trwałych użytków zielonych.
Mając powyższe na uwadze uprzejmie proszę o powiadomienie producentów rolnych o pilne składanie wniosków do gminy o oszacowanie szkód na obowiązujących formularzach dostępnych w gminie, przekazanych e-PUAP w dniu 2 kwietnia br. (wzór wniosku rolnika do gminy). Nadmieniam, że wnioski można także pobrać ze strony internetowej Warmińsko –Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, w zakładce - co i gdzie załatwić – ochrona środowiska - ochrona przyrody - rolnictwo (wzór wniosku rolnika - zgłoszenie szkód).

Producenci rolni, którzy wcześniej złożyli wnioski o oszacowanie szkód, powinni dokonać powtórnego zgłoszenia szkód do gminy ( dotyczy to zarówno tych producentów w gospodarstwach których szacowane były już szkody w uprawach zbóż jarych, jak też i tych którzy złożyli wnioski, jednakże z uwagi na to, że wg wcześniejszych raportów, IUNG nie stwierdził zagrożenia suszą rolniczą, komisje nie zostały w tych gminach uruchomione ). Nadmieniam, że szacowanie szkód odbywać się będzie na podstawie wniosków, a więc istotne jest szybkie złożenie tych wniosków na stosownych formularzach, co usprawni znacząco prace komisji. Złożone wnioski (oryginały) proszę sukcesywnie przekazywać do Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego celem sprawnego i szybkiego przeprowadzenia oszacowania szkód, kopie natomiast pozostawić w gminie ).

Jednocześnie proszę Panie/Panów Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Gmin o przesyłanie do Wojewody wniosków o uruchomienie prac komisji, a po ich złożeniu, w miarę napływu kolejnych wniosków rolników, proszę tylko o uzupełnienie wykazów poszkodowanych rolników i przesyłanie tych wykazów wyłącznie w formie elektronicznej na adres barbara.mitros@uw.olsztyn.pl (nie przesyłać wniosków jednostkowych do Wojewody). Sprawa jest bardzo pilna z uwagi na to, że szacowanie szkód może odbywać się tylko do czasu zbioru plonu danej uprawy.

Wojewoda Warmińsko Mazurski
Marian Podziewski

 

Galeria:

Pliki do pobrania: