Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Wnioski do programu „Wyprawka szkolna” do 4 września!

25.08.2015

Osoby ubiegające się o dofinansowanie zakupu podręczników dla dziecka z programu rządowego „Wyprawka szkolna” powinny złożyć odpowiedni wniosek do 4 września! Wniosek wraz z zaświadczeniem o wysokości dochodów należy złożyć do dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczać dziecko.

INFORMACJA WÓJTA GMINY DYWITY

w sprawie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej

w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 roku "Wyprawka szkolna"

Wójt Gminy Dywity ustala termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach programu „Wyprawka szkolna” do dnia 4 września 2015r.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2015r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz. U. z 2015r., poz. 938) w roku szkolnym 2015/2016 programem będą objęci uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w klasach III szkoły podstawowej, klasach III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i klasie IV technikum.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników będzie przysługiwać uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 i 693): 574 zł.

W przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (m.in.: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie) pomoc może być udzielona uczniom, pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie przekracza 574 zł.

Programem będą także objęci – bez względu na dochód – uczniowie słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych, z wyjątkiem klas I, II i IV, gimnazjów, z wyjątkiem klasy I i szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, z wyjątkiem klas I, II i IV, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół baletowych z wyjątkiem klas I i IV, lub liceów plastycznych.

Dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów klas III szkoły podstawowej wyniesie: 225 zł.

Wysokość dofinansowania dla uczniów niepełnosprawnych uzależniona jest od rodzaju niepełnosprawności, szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał oraz podręczników, z jakich będzie korzystał.

Pomoc jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia albo na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia. Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2015/2016 w terminie do dnia 4 września 2015r.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – oświadczenie o wysokości dochodów.

W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można przedłożyć - zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów - zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego.

W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia słabowidzącego, niesłyszącego, słabosłyszącego, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

W przypadkach określonych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, ubiegając się o pomoc dla ucznia, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów do wniosku należy dołączyć uzasadnienie.

Koszty zakupu podręczników, do wysokości wartości pomocy ustanowionej rozporządzeniem, zwraca rodzicom (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) dyrektor szkoły, po przedłożeniu dowodu zakupu.

Szczegółowe warunki realizacji programu „Wyprawka szkolna” w roku szkolnym 2015/2016 określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2015r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz. U. z 2015r., poz. 938).

 

 

Wójt Gminy Dywity

(-) Jacek Szydło