Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Chcę pracować...

20.11.2013

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dywitach po raz piaty realizuje projekt „Wspólnie przeciwko bezrobociu i wykluczeniu społecznemu” w ramach Działania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, jednakże jego specyfika jest zupełnie inna niż dotychczas wdrażanych działań projektowych.

Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności społecznej, edukacyjnej i zawodowej wśród 13 osób w wieku 19-44 lata zamieszkujących na terenie gminy Dywity, zagrożonych wykluczeniem społecznym przede wszystkim z powodu ubóstwa, bezrobocia, bezradności w prowadzeniu gospodarstwa domowego i niewydolności wychowawczej.

W ramach działań o charakterze aktywizacyjnym społecznie, edukacyjnie i zawodowo organizowane są treningi i zajęcia o charakterze wykładowo – warsztatowym, wizyty studyjne, staże zawodowe, ponadto, kilka rodzinom wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu udzielają zatrudnieni w ramach projektu wykwalifikowani i doświadczeni asystenci rodzin.

Głównym celem projektu systemowego jest przede wszystkim aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych. Dążąc do wyznaczonego celu nawiązaliśmy współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Dzięki zaangażowaniu właściciela Domu Pomocy Społecznej w Różnowie zorganizowaliśmy na terenie placówki dwa staże zawodowe, które przyczyniły się do wzrostu praktycznych umiejętności zatrudnionych osób, a w konsekwencji stały się przepustką do pozyskania zatrudnienia. Jeden z uczestników projektu po odbyciu stażu uzyskał zatrudnienie w ww. placówce, z kolei drugi otrzymał propozycję pracy w innym przedsiębiorstwie, gdzie obecnie pracuje.

Podejmowane działania w ramach projektu systemowego mają na celu także pozyskanie przez beneficjentów kompetencji społecznych, w tym interpersonalnych, postawy asertywności i przedsiębiorczości, radzenia sobie ze stresem, rozwijanie świadomości własnych wartości i umiejętności autoprezentacji. W ramach przedsięwzięć projektowych beneficjenci mają możliwość skorzystania z porad i usług kosmetyczki i fryzjera, gdyż wizerunek, a co za tym idzie pewność osoby ubiegającej się o zatrudnienie stanowi jeden z elementów pomyślnego procesu rekrutacji.

Podczas zajęć warsztatowo wykładowych między innymi poruszona została tematyka spółdzielni socjalnych, sposób ich zakładania i działania oraz pozyskiwania na ten cel funduszy ze środków Unii Europejskiej. W celu utrwalenia i uzupełnienia przyswojonej wiedzy uczestnicy projektu mieli możliwość odbycia wizyty studyjnej w Przedsiębiorstwie Społecznym „Garncarska Wioska” w Kamionce. Podczas spotkania z pracownikami przedsiębiorstwa ww. mieli szansę uzyskania szczegółowych informacji dotyczących spółdzielni socjalnych, ich codziennego funkcjonowania, a także zalet i napotykanych trudności.

Rodziny, w których występują problemy opiekuńczo - wychowawcze, a także bezradność w prowadzeniu gospodarstwa domowego objęte są działaniami asystenta rodziny, który udziela im wsparcia psychologicznego, pomaga w rozwiązywaniu napotkanych trudności i ukazuje sposoby rodzenia sobie z codziennymi problemami. Dzięki doświadczeniu, kompetencjom i niezwykłemu zaangażowaniu asystentów pracujących z rodzinami udało się zacieśnić więzy rodzinne, wspomóc rozwój psychofizyczny dzieci, a także poprawić warunki mieszkaniowe, gdyż w ramach środków z funduszu europejskiego pozyskaliśmy pieniądze na wykonanie drobnych remontów mieszkań.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dywitach z siedzibą w Tuławkach poprzez projekt aktywnie zwalcza problem bezrobocia, bezradności w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wykluczenia społecznego wśród mieszkańców gminy. Rodziny pozostawione bez pomocy z zewnątrz zagrożone są marginalizacją, a dzieci niedostosowaniem społecznym, gdyż nie są w stanie poradzić sobie z dotykającymi je problemami.

Osoby zainteresowane udziałem w kolejnej edycji projektu, który realizować będziemy w przyszłym roku kalendarzowym zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem projektu – Panią Bożeną Korejwo lub pracownikiem socjalnym – Michaliną Grabowską w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dywitach.

Galeria: