Spotkanie grupy wymiany doświadczeń w Dywitach 10 maja 2013 r.
14.05.2013
W okresie od czerwca 2011 roku do czerwca 2013 roku Związek Miast Polskich w partnerstwie ze Związkiem Gmin Wiejskich RP i Związkiem Powiatów Polskich w ramach grantu POKL 5.2 realizują projekt „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego”. Głównym celem projektu było kompleksowe wzmocnienie zdolności instytucjonalnej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce (gmin i powiatów) do „dobrego rządzenia”, a w szczególności podnoszenie jakości, efektywności i dostępności usług publicznych oraz monitorowanie strategii rozwoju.
W 2011 roku powołano dwie grupy gmin, zajmujące się poprawą zarządzania usługami oświatowymi w gminie wiejskiej. Każda z grup liczyła 4 gminy. Gmina Dywity weszła w skład Grupy I wraz z Gminą Długosiodło (województwo mazowieckie), Gminą Grudusk (województwo mazowieckie) oraz Gminą Prabuty (województwo pomorskie).
W dwuletnim cyklu projektu odbyło się w sumie 8 spotkań członków Grupy Wymiany Doświadczeń. Spotkania odbywały się kolejno w każdej z gmin, biorących udział w projekcie. Piątkowe posiedzenie (10.05.2013 r.) w Dywitach było ostatnim spotkaniem Grupy, podsumowującym projekt. Gościem specjalnym był Pan Marek Olszewski – Współprzewodniczący Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, który przybliżył uczestnikom temat zmian w Karcie Nauczyciela.
Owocem prac Grupy, która w oparciu o stałą wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkań oraz analizę i porównanie efektywności i jakości świadczenia usług z wykorzystaniem narzędzi informatycznych jest m.in. wdrożenie procedur udostępniania opisu usług świadczonych przez urzędy gmin, monitorowanie jakości świadczonych usług oświatowych w ramach corocznych badań ankietowych w szkołach, a także indywidualne plany usprawnień. Poniżej przedstawiamy tematy indywidualnych planów usprawnień naszej Grupy:
Gmina Grudusk
- Poprawa bezpieczeństwa i niwelowanie agresji słownej w Zespole Placówek Oświatowych w Grudusku i Szkole Podstawowej w Humięcinie.
- Zwiększenie zaangażowania w sprawy szkoły.
Gmina Prabuty
- Stworzenie warunków realizacji obowiązkowego przygotowania przedszkolnego niepełnosprawnym pięciolatkom Miasta i Gminy Prabuty począwszy od roku szkolnego 2012/2013.
Gmina Długosiodło
- Przyjazna adaptacja dzieci 6-letnich w edukacji szkolnej.
Gmina Dywity
- Prywatyzacja stołówek szkolnych – wyłonienie w drodze przetargu podmiotu do prowadzenia stołówki w Zespole Szkół w Dywitach (zrealizowano na przykładzie Miasta i Gminy Prabuty – wymiana doświadczeń i rozwiązań od roku szkolnego 2012/2013).