Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

VI Festyn Archeologiczny

10.06.2013

W piątek i sobotę miejscowość Gady została opanowana przez miłośników archeologii i historii. Całe to zamieszanie po raz szósty wywołało Stowarzyszenie Nasze Gady przy wsparciu Urzędu Gminy Dywity przygotowując szereg historycznych atrakcji.

Piątek był przeznaczony głównie dla młodzieży szkolnej. Największym zainteresowaniem cieszył się namiot Wikingów w którym znalazły się warsztaty średniowiecznych rzemieślników takich jak bursztynnik, płatnerz czy garncarz. Przy obozowisku czekał na chętnych zuchów plac turniejowy ze średniowiecznymi grami i zabawami. Dla zmęczonych znojami turniejów i zabaw, czekała średniowieczna strawa. Dla chętnych organizatorzy przygotowali lekcje archeologiczne oraz warsztaty języka pruskiego.

Sobota przywitała wszystkich uczestników słońcem i kolejnymi atrakcjami. Tuż po godzinie 12 pojawili się rowerzyści z olsztyńskiego stowarzyszenia Kołodrom. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach rzemiosł dawnych: wyrobu zabawek ludowych, garncarstwa średniowiecznego, zielarstwa a także mielenia na żarnach i wypieku podpłomyków. Największym zainteresowaniem cieszyło się wśród dzieci zaimprowizowane stanowisko archeologiczne, w którym mali odkrywcy mogli odkrywać prawdziwe pruskie naczynia.
Dla fanów historii niewątpliwą gratką było IV Naukowe Forum Pruskie. O ciekawostkach osady Truso opowiadali naukowcy i jednocześnie pasjonaci historii i kultury pruskiej.

Zadanie finansowane w roku 2013 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Galeria: