Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Sołtysi - najważniejsze osoby w sołectwie

08.03.2015

W środę 25 lutego na zaproszenie Wójta Jacka Szydło do siedziby urzędu gminy przybyli dotychczasowi i nowo wybrani sołtysi gminy Dywity. W spotkaniu uczestniczyli również Przewodnicząca Rady Gminy -Sabina Robak , Skarbnik Gminy- Teresa Kuptel, Sekretarz Gminy- Daniel Zadworny.

Wójt Pan Jacek Szydło i przewodnicząca Rady Gminy Pani Sabina Robak złożyli podziękowania ustępującym sołtysom za wieloletnie sprawowanie tej funkcji: Dorocie Gol (Sętal), Ewie Kordyla (Dąbrówka Wielka), Annie Skuza (Nowe Włóki) oraz  Romualdowi Krawcowi (Ługwałd). Podziękowania otrzymali również Ci sołtysi, którzy zostali wybrani na kolejną kadencję: Wiesław Wasilewski (Barkweda), Longin Rudzik (Brąswałd), Bogumiła Brewka (Bukwałd), Maria Preweda (Frączki), Teresa Sezonienko (Gradki), Janusz Jędrzejewski (Kieźliny), Zbigniew Pupecki (Myki-Zalbki), Stefan Maleszka (Redykajny), Karolina Krajewska (Rozgity), Anna Sadrina-Ostrowska (Różnowo), Bogdan Rudnicki (Słupy), Krzysztof Kulas (Spręcowo) oraz Maria Kozioł (Tuławki).

Wójt gminy podziękował wszystkim dotychczasowym sołtysom za sumienne realizowanie zadań służących rozwojowi sołectwa a tym samym całej naszej gminy. Sołtysom wybranym na kolejną kadencję życzył sukcesów w realizacji dalszych zamierzeń na rzecz ich sołectwa. Gratulacje z okazji wyboru na funkcję sołtysa otrzymali nowo wybrani sołtysi Urszula Derlacz (Dywity), Bronisław Szatan (Ługwałd), Alicja Antosiak (Gady), Zbigniew Duch (Sętal) oraz Arkadiusz Krezymon (Dąbrówka Wielka).

Specjalne podziękowania oraz wyrazy uznania z sumienną i rzetelną pracę sołtysa, zaangażowanie w codzienną działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz współpracę z samorządem Gminy Dywity z rąk Pana Wójta dwóch sołtysów przyjęło pamiątkowe statuetki, Pan Antoni Obuchowicz pełniący funkcję sołtysa od 1998r. do 2014r. w sołectwie Dywity oraz Pan Rajmund Antosiak który był sołtysem od 2006r do 2014r w sołectwie Gady. Dodatkowo miłym zaskoczeniem dla sołtysów były wręczane przez Wójta nowe tabliczki, które  będą informowały mieszkańców gminy Dywity o miejscu siedziby Sołtysa.

Podczas spotkania poruszony został także temat dotyczący gospodarki niskoemisyjnej, Gmina Dywity przystąpiła do opracowania projektu planu, którego główne założenia zostały przedstawione przez przedstawiciela Pomorskiej Grupy Konsultingowej Pana Romualda Meyer. Działania prowadzone w ramach PGN umożliwią poprawę stanu środowiska i jakości życia mieszkańców Gminy. Zadania obejmują kontynuację rozpoczętych w latach poprzednich działań w zakresie zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych, termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizacji i rozbudowy sieci drogowej, zmniejszenia energochłonności oświetlenia ulicznego oraz innych dziedzin funkcjonowania Gminy.

Plan gospodarki niskoemisyjnej pozwoli Gminie i jej Mieszkańcom uzyskać dofinansowania ze środków krajowych i Unii Europejskiej, w tym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020.


Sołtys pełni funkcję organu wykonawczego sołectwa. Rada sołecka, mimo że nie jest organem sołectwa wspiera sołtysa w realizacji jego zadań.  W naszej gminie rady sołeckie liczą od 3 do 7osób. Zebranie wiejskie to z kolei organ uchwałodawczy w sołectwie. Zgodnie z odpowiednimi przepisami sołtys jak również członkowie rady sołeckiej wybierani są przez mieszkańców sołectwa w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Co ważne wybrany sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Przewodniczący rady gminy każdorazowo zawiadamia sołtysa o sesji rady gminy, w której sołtys może uczestniczyć ( bez prawa udziału w głosowaniu). Funkcja sołtysa i wspierającej jego działalność rady sołeckiej jest bardzo istotna w realizacji zadań gminy. Sołectwo bowiem jako jednostka pomocnicza gminy „ pomaga” w wykonywaniu zadań gminy na części swojego terenu. Zadania te związane są na przykład z utrzymaniem czystości i porządku na terenie miejscowości i w jej okolicach, zimowym i letnim utrzymaniem dróg gminnych, chodników itd. We wszystkie tego typu działania gminy angażowany jest sołtys, który pomaga w sposobie ich właściwej realizacji.

 

Galeria: