Miejski Obszar Funkcjonalny Olsztyna - Razem można więcej.
27.01.2015
Nie od dziś wiadomo, że wspólne działanie przynosi więcej korzyści niż działanie w pojedynkę. Ta myśl przyświecała utworzeniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, w skład którego wchodzą Olsztyn i sześć gmin wokół miasta: Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Gietrzwałd oraz Jonkowo. Celem jest wspólne pozyskiwanie funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej budżetu UE na lata 2014-2020. Warto zaznaczyć, że w pierwszych projektach dokumentów programowych obszar MOF rozciągał się na wszystkie gminy powiatu olsztyńskiego. Jednak w trakcie negocjacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego został ograniczony do gmin bezpośrednio przylegających do Olsztyna.
Chcąc sięgnąć po unijne środki, niezbędne jest opracowanie strategii dla wskazanego obszaru. Dokument przygotowano bardzo szybko, przeprowadzając jednocześnie niezbędne konsultacje. W 2014 strategię uzgodniły wszystkie samorządy z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.
Straż gminna
Również gmina Dywity, sąsiad Olsztyna, widzi szereg korzyści płynących ze współpracy z miastem. Przykładem jest funkcjonowanie straży miejskiej, która na terenie gminy Dywity działa od 2010 roku na podstawie stosownego porozumienia. Dzięki temu korzysta z doświadczenia i infrastruktury organizacyjnej straży miejskiej, mając możliwość skuteczniejszego egzekwowania prawa z zakresu utrzymania porządku i czystości na terenie gminy. Strażnicy sprawdzają umowy na wywóz odpadów, pilnują porządku w miejscach publicznych, pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas imprez wiejskich i gminnych.
Bilet aglomeracyjny
Kolejnym przykładem współpracy między jednostkami samorządowymi jest funkcjonowanie transportu zbiorowego. Gmina Dywity, jako jedyna w powiecie olsztyńskim, ma sformalizowane zasady funkcjonowania transportu publicznego z Olsztynem. W 2011 roku udało się wspólnie wypracować wprowadzenie biletu aglomeracyjnego oraz nową taryfę na przewozy na terenie ościennych gmin.
Bilet aglomeracyjny jest pierwszym biletem czasowym umożliwiającym kontynuowanie podróży bez konieczności ponownego kasowania biletu w następnym autobusie. Wprowadzono tańsze aglomeracyjne bilety miesięczne, ważne na wszystkich liniach obsługiwanych przez Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. Wszystkie wspomniane działania wpisują się nie tylko w strategię MOF, ale przede wszystkim w strategię rozwoju gminy Dywity. Jej celem jest zapewnienie wysokiej jakości życia i konkurencyjności przy wykorzystaniu i wspieraniu rozwoju funkcji metropolitarnych Olsztyna.
To tylko niektóre ze wspólnych działań realizowanych przez samorząd Dywit i Olsztyna. Jednak prawdziwy sprawdzian czeka samorządy przy wspólnym pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej na inwestycje. W tym celu stworzony został instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Czym jest ZIT?
ZIT – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowe narzędzie służące realizacji strategii terytorialnych. Opisane są w nim m.in. działania służące poprawie standardów życia mieszkańców obszarów miejskich i podmiejskich wokół wiodących miast. Szczegółowy zakres działań, planowanych w ramach ZIT, został ustalony
w treści porozumienia podpisanego w zeszłym roku w Olsztynie przez samorządy położone na obszarze MOF. Należy podkreślić, że obszar działań ZIT obejmuje obszar gmin zrzeszonych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.
Dla mieszkańców gminy Dywity bardzo ważna jest, planowana w ramach ZIT, modernizacja lokalnych dróg. Chodzi m.in. o drogę powiatową nr 1449 N na odcinku Wadąg – Gady – Tuławki, drogę nr 1442 N Tuławki – Nowe Włóki – Spręcowo, drogę nr 1449 N od mostu na rzece Wadąg do skrzyżowania z DK 51 oraz drogę gminną z miejscowości Zalbki do granicy miasta. Oprócz inwestycji drogowych w ramach ZIT zaplanowane zostały również inwestycje
z zakresu modernizacji oświetlenia ulicznego, budowy chodników i ścieżek rowerowych, budowę lokalnych dróg w strefie przedsiębiorczości oraz termomodernizację budynków użyteczności publicznej.
Przytoczone powyżej inwestycje, planowane w ramach ZIT, to tylko niewielki zakres działań zapisanych w strategii Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.