Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

650-lecie lokacji wsi Ługwałd

02.09.2013

Mieszkańcy Ługwałdu od trzech lat obchodzą Święto Małego Dzwonu, który na stałe wkomponował się w krajobraz wsi. W tym roku Święto połączono z 650 leciem założenia wsi Ługwałd, która wówczas nazywała się Hogenwalt. Według odnalezionych informacji wieś założono 22 lipca 1363 r. 154 lata później, bo 23 kwietnia 1517 roku lokację wsi nadał sam Mikołaj Kopernik.

Warto nadmienić, że tuż po pierwszym lokowaniu, wieś przestała istnieć. Jej mieszkańcy w obawie o życie, opuścili miejscowość.

Święto Małego Dzwonu rozpoczęło się w centrum wsi, tuz przy małej dzwonnicy. Sołtys Romuald Krawiec bijąc w dzwon ogłosił czas rozpoczęcia zabawy. Barwny korowód przemaszerował na boisko wiejskie. Warto nadmienić, że boisko uporządkowali i urządzili mieszkańcy własnym sumptem.

Niewątpliwie największym wydarzeniem festynu było przygotowane i wystawione przez mieszkańców Ługwałdu przedstawienie pt. „Rok 1363”, opowiadający historię pierwszego lokowania wsi. Występ aktorów, amatorów został przyjęty przez widzów ogromnym aplauzem. Tuż po przedstawieniu, wielu widzów pytało, o możliwość ponownego obejrzenia spektaklu.

Nie zabrakło innych atrakcji. Goście mogli podziwiać walki rycerskie w wykonaniu członków bractwa rycerskiego z Nidzicy, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”, koncert Waleriana Ostrowskiego i spektakl Teatru Ognia. A potem zaplanowano taneczną zabawę.

Dla miłośników historii mieszkańcy Ługwałdu przygotowali mini muzeum. Starsi i młodsi z wielkim zainteresowaniem oglądali zebrane zabytki. Były m.in. stare motocykle, motorowery i jeszcze starsze wozy konne lub ich części, lampowy radiodbioornik i szpulowy magnetofon albo ogromne liczydło. Do tego wiele drobnych przedmiotów wyposażenia gospodarstw domowych, które niewątpliwie byłyby rarytasami dla niejednego prawdziwego muzeum.

Kiedy emocje po licznych atrakcjach opadły, goście mogli posilić się pieczona karkówką, kaszanką i kiełbaską. Zaś łasuchy mogły zajadać się pysznymi ciastami przygotowanymi przez gospodynie z Ługwałdu.

Projekt dofinansowany w roku 2013 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Galeria: