Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Gady tradycją stoją

25.07.2011

Święto Blina to nowa forma promowania tradycji we wsi Gady czego pomimo deszczowej pogody doświadczyli uczestnicy sobotniego pikniku wiejskiego (23 lipca).

Bliny, placki, racuchy, naleśniki, pierogi i dziad, czyli talerz kartofli obficie polanych tłuszczem – to dania, których można było posmakować podczas pikniku wiejskiego z cyklu Powrót do Tradycji – Blin. W ten sposób Grupa Partnerska Gniazdo Warmińskie i Stowarzyszenie „Nasze Gady” zachęcały gości do poznawania rodzimej kuchni.

– Wszystkie wyroby są wykonane z naszych produktów i na podstawie naszych receptur, nie ma tu żadnej chińszczyzny – zapewniła nas Teresa Kosińska, szefowa Stowarzyszenia „Nasze Gady”. Stowarzyszenie znane jest bardziej z pikników archeologicznych w Gadach (najbliższy odbędzie się w sierpniu), ale promuje miejscową tradycję wspólnie z Gniazdem Warmińskim – dobrowolnym porozumieniem zawartym w 2008 roku w Brąswałdzie między samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, których celem jest aktywizacja środowiska i wspólna promocja tradycyjnych wartości.

Pomimo deszczowej pogody w święcie Blina uczestniczyło wielu gości, w tym z Nowosolna (woj. łódzkie), którzy poprowadzili warsztaty kulinarne. Można było posmakować wielu potraw, także tradycyjnych nalewek oferowanych przez Ognisko Kultury Rodzinnej „Hubertówka” z podolsztyńskich Kudyp. Można było sprzedać, kupić i zamienić towar z marką Gniazda Warmińskiego, wziąć udział w rodzinnym konkursie, jak również w turnieju golfa chłopskiego, gdzie rzucano nie piłeczkami, ale gumiakami do stojącej taczki. Swoje umiejętności w tej konkurencji zaprezentował m.in. Daniel Zadworny, sekretarz gminy Dywity.

Zarówno Teresa Kosińska, jak i sołtys wsi Rajmund Antosiak chcą doprowadzić do tego, by święto Blina stało się imprezą wypadową dla mieszkańców Olsztyna, skąd tylko zaledwie 10 km.

MKZ

Galeria: