Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Ochrona środowiska kosztuje

12.01.2012

Wsparcia finansowego domagają się gminy, które na swoim terenie mają obszary przyrodnicze prawnie chronione, jak Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, oraz tereny objęte programem NATURA 2000, które w znaczący sposób ograniczają możliwości inwestycyjne. W Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dywity odbyło się spotkanie Wójtów i Burmistrzów z terenu województwa Warmińsko Mazurskiego z Tomaszem Bystrońskim, Wójtem Gminy Nowosolna, Członkiem Zarządu Gmin Wiejskich RP. Namawiał on samorządowców do przyłączenia się do ogólnopolskiej inicjatywy, której celem jest uzyskanie subwencji, która będzie rekompensowała zwiększone wydatki ponoszone z tytułu ochrony środowiska, oraz utratą wpływów podatkowych.

Takie subwencje maja m.in. gminy posiadające na swym obszarze Specjalne Strefy Ekonomiczne – Jeżli nie mieścimy się w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, to chcemy zadośćuczynienia – mówią Tomasz Bystroński, Członek Zarządu Gmin Wiejskich RP. – Dotacje otrzymują te gminy, których przedsiębiorcy nie płacą podatku od nieruchomości, ale państwo co roku zwraca im podatki w formie subwencji w wysokości takiej jakie by otrzymały od przedsiębiorców, którzy swoje firmy zlokalizowany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podobny mechanizm powinien działań dla gmin, które maja obszary przyrodnicze prawnie chronione - dodaje Bystroński.

Problemy związane z terenami objętymi ochroną ma w naszym kraju około 1300 gmin. W województwie Warmińsko Mazurskim są gminy, których niemal całą powierzchnię zajmują obszary chronione. – Na terenie mojej gminy niemal 95 % terenów objętych jest ochroną – mówi Waldemar Szymański, Wójt Gminy Janowo – to powoduje spadek przychodów mojej gminy z tytułu podatków i póki co te straty nie są rekompensowane. Dodatkowo ponosimy wydatki z tytułu napływu turystów, po których ktoś musi posprzątać. Ale to dopiero wierzchołek „góry lodowej” – twierdzi Ryszard Kozyra Wójt Gminy Barciany – Po pierwsze większe są koszty przy różnego typu operatach inwestycyjnych, budowlanych. Jest wiele inwestycji, których w ogóle nie możemy wykonać w strefach chronionych a co za tym idzie jest mniej pracy dla mieszkańców, a przez to są mniejsze dochody gminy.

Do stworzenia projektu ustawy, która zagwarantowała by rekompensatę ponoszonych strat z tytułu ochrony terenów przyrodniczych jest jeszcze długa droga. Teraz trzeba zebrać 100 tysięcy podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy. To pieniądze o które warto walczyć – mówi Wójt Gminy Dywity – dlatego będziemy zachęcać wszystkie samorządy z naszego regiony do włączenia się w prace nad projektem tej ustawy – dodaje.

Galeria: