Konsultacje społeczne Strategii Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna 2030+ - Nowe wyzwania
24.09.2021

Strategia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna jest odpowiedzią samorządów lokalnych na wyzwania, jakie niesie za sobą perspektywa finansowa budżetu UE na lata 2021-2027, ale przede wszystkim jest ważnym instrumentem zarządzania rozwojem lokalnym. Skomentuj i daj uwagi od siebie do projektu Strategii. Więcej w rozwinięciu informacji.
Miejski Obszar Funkcjonalny Olsztyna to nic innego jak miasto i otaczające je gminy, oddziałujące na siebie nawzajem wskutek codziennych podróży, wspólnych problemów i możliwości. Nie można zatem skutecznie zarządzać rozwojem każdej z nich, jeśli nie zostaną wypracowane narzędzia i mechanizmy koordynacji działań. Strategia MOF Olsztyna należy do najważniejszych, dlatego w jej przygotowaniu musi brać udział jak najszersze grono mieszkańców wszystkich siedmiu gmin.
W prezentowanym projekcie Strategii określono wiele działań koniecznych, by Olsztyn wraz z sąsiednimi gminami nie tylko stał się nowoczesną aglomeracją, ale też żeby mógł konkurować z ośrodkami w Polsce i za granicą o inwestycje, miejsca pracy, turystów i nowych mieszkańców. Część z tych działań będzie mogła otrzymać dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa, a wszystkie razem pomogą osiągnąć założone cele.
Wspólna realizacja działań w MOF Olsztyna ułatwi radzenie sobie z takimi problemami, jak utrudnienia komunikacyjne czy chaotyczna zabudowa, a także pomoże wykorzystać w pełni potencjał przyrodniczy i kulturowy, które są naszym znakiem rozpoznawczym i lokalnym powodem do dumy.
Zachęcamy więc do udziału w konsultacjach projektu Strategii. Każdy głos mieszkańca jest ważny, bo pozwala spojrzeć na przyszłość miasta i jego sąsiadów z nowej perspektywy.
Konsultacje odbędą się w terminie od 24 września 2021 r. do 29 października 2021 r.
Konsultacje społeczne przeprowadzone będą w następujących formach:
1) co najmniej jedno spotkanie z mieszkańcami umożliwiające zdobycie wiedzy na temat projektu Strategii Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna 2030+ - Nowe wyzwania,
2) zebranie opinii lub propozycji na piśmie, w tym drogą elektroniczną,
3) zamieszczenia podstawowych informacji na stronie www.gminadywity.pl oraz Facebooku Gminy Dywity www.facebook.com/gminadywity,
4) przekazanie do zaopiniowania projektu dokumentu organizacjom pozarządowym działającym na terenie Gminy Dywity.
W związku z zagrożeniem epidemicznym związanym z pandemią COVID-19 ogłoszonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje się możliwość prowadzenia konsultacji w formule on-line poprzez dostępne, darmowe platformy komunikacji.
Ewentualne komentarze/uwagi można składać na załączonym formularzu na adres poczty mailowej: rpr@ugdywity.pl .