Gmina Dywity znajdzie partnera w Niemczech?
07.05.2019

Jest szansa na nawiązanie współpracy partnerskiej z niemiecką gminą Bad Iburg w Powiecie Osnabrück w takich dziedzinach, jak wymiana kulturalna, współpraca między klubami sportowymi i szkołami oraz organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami – takie są efekty wizyty w Niemczech Waldemara Szydlika, sekretarza Gminy Dywity, który gościł u naszych zachodnich sąsiadów, razem z delegacją wójtów, burmistrzów oraz władz i radnych Powiatu Olsztyńskiego.
Delegacja z powiatu olsztyńskiego gościła w zaprzyjaźnionym powiecie Osnabrück od 28 kwietnia do 3 maja. Tematem przewodnim wizyty było 20 lat partnerstwa obu powiatów: olsztyńskiego (Polska) i Osnabrück (Niemcy). Gminę Dywity reprezentował Waldemar Szydlik, sekretarz gminy, który spotkał się z burmistrz Bad Iburga, Annette Niermann.
- Rozmawialiśmy o możliwości nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Dywity a bardzo urokliwym, uzdrowiskowym miasteczkiem Bad Iburg – mówi Waldemar Szydlik. - Pani Burmistrz jest zainteresowana współpracą między szkołami, klubami sportowymi, jak również wymianą kulturalną i współpracą pomiedzy organizacjami pozarządowymi. Tematem wstepnych rozmów było również nawiązanie współpracy przedsiębiorców z Gminy Dywity i Bad Iburga.
W rozmowach pomiędzy sekretarzem Gminy Dywity i burmistrz Bad Iburga brała też udział wicestarosta Powiatu Olsztyńskiego, Joanna Michalska, która jest mieszkanką naszej gminy. Ustalenia po spotkaniu są takie, że burmistrz Bad Iburga w czasie wizyty w Polsce na przełomie maja i czerwca spotka się z wójtem Danielem Zadwornym i radnymi Gminy Dywity w celu omówienia szczególowych warunków wspólpracy.
Informacje o mieście
Bad Iburg to klimatyczne miasteczko uzdrowiskowe, położone w Dolnej Saksonii w Powiecie Osnabrück. Bad Iburg zamieszkuje 11,5 tysiąca osób (a więc tyle, ile w naszej gminie). W Bad Iburg urodziła się królowa Prus, Zofia Charlotta Hanowerska, a w miejscowości mieszka Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na malowniczym wzgórzu kompleks zamkowo-klasztorny. Jego początki sięgają drugiej połowy XI wieku, kiedy to wzniesiony został tu gród warowny z drewnianą kaplicą. Jeszcze w tym samym wieku przybyli tu bracia benedyktyni, którzy założyli tu jeden ze swoich klasztorów. Dziś centralne miejsce całego założenia zajmuje kamienny kościół, który otaczają białe zabudowania zamku biskupiego z wrośniętą masywną ośmioboczną basztą. Jedną z największych i najnowszych atrakcji Bad Iburg jest ścieżka edukacyjna o długości 400 metrów na wysokości 23 metrów, czyli między koronami starych drzew bukowych. Wykonanie atrakcji kosztowało 5 milionów euro.
Bad Iburg oczaruje z pewnością wszystkich miłośników ogrodnictwa. Landesgartenschau to znana w całych Niemczech impreza poświęcona wystawom ogrodniczym, podczas której coś dla siebie znajdą jednak wszyscy miłośnicy rozrywek na świeżym powietrzu, muzyki i pysznego jedzenia.