Tłumy na spotkaniu z panią Genią
18.01.2018

Ważne żeby było czysto, jasno, ciepło i do syta, a w rodzinie zgoda i miłość – tak podsumowała swoje bogate w doświadczenia życie 94-letnia Genowefa Obuchowicz, bohaterka spotkania autorskiego i promocji książki „Przebojowa pani Genia”, które odbyło się w środę 17 stycznia, w wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dywitach.
Frekwencja na spotkaniu z niezwykłą kobietą, jaką bez wątpienia jest nestorka rodu Obuchowiczów, przerosła oczekiwania organizatorów. Na promocję książki upamiętniającej życie Sybiraczki z Dywit przyszło ponad 80 osób, trzeba było dostawiać krzesła, których za mało było na sali konferencyjnej. W spotkaniu wzięła udział rodzina, przyjaciele pani Geni, władze gminy, mieszkańcy Dywit oraz okolic, a także goście z Olsztyna. Główna bohaterka okazała się być znakomitą gawędziarką, która z jednej strony wzruszała uczestników spotkania, a z drugiej potrafiła ich rozbawić do łez. Choć życie nie szczędziło jej trudnych chwil np. podczas wywózki na Syberię, pracy w tajdze, czy w kołchozie w Kazachstanie, to zawsze potrafiła odnaleźć dobre strony życia, ciężko pracować i być patriotką.
- Dziś już nie ma takich ludzi, jak pani Genia – uważa Iwona Jasińska, mieszkanka Dywit. – Nigdy nie słyszałam, żeby na coś narzekała w życiu, jest osobą niesamowicie pogodną, która zaraża optymizmem.
Spotkanie poprowadził znany olsztyński dziennikarz Marek Książek, współautor „Przebojowej pani Geni”, który starał się, jak mógł opanować gawędziarski temperament pani Geni. Fragmenty książki pięknie zinterpretowała Alicja Kochańska, aktorka z Teatru Jaracza w Olsztynie, a o znakomita muzyczną oprawę na fortepianie zadbała Natalia Klykova, nauczycielka z Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Po spotkaniu pani Genia otrzymała wiele kwiatów, a wszyscy odśpiewali jej gromkie „200 lat…”. Uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie od wydawcy książki, czyli Gminy Dywity po darmowym egzemplarzu książki oraz hitowy kalendarz retro. Do Genowefy Obuchowicz i Marka Książka ustawiła się długa kolejka chętnych po dedykację.
- Wydaliśmy publikację „Przebojowa pani Genia”, żeby ocalić od zapomnienia wspomnienia i ciekawe życiowe losy mieszkańców, a także oddać hołd wszystkim Kresowiaków i Sybiraków, którzy po wojnie zamieszkali w Gminie Dywity – mówi Jacek Szydło, wójt gminy.