Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

XX sesja Rady Gminy Dywity

03.07.2012

27 czerwca odbyła się XX sesja Rady Gminy Dywity. Wśród najważniejszych punktów sesji było m.in. podjęcie uchwały w sprawie zmian w Budżecie Gminy Dywity na 2012 r. Kolejną sprawą którą zajęli się radni była uchwała w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez Gminę Dywity. Uchwałę zreferował Zastępca Wójta p. Daniel Zadworny. Poinformował, że została ona wywołana w celu racjonalizacji wydatków w zakresie edukacji.

Odczytać pisemne uzasadnienie. Obecnie jesteśmy przygotowani do opieki dziesięciogodzinnej, a nasze placówki były wykorzystane tylko w 53%-ach. Tę uchwałę chcemy zmienić i spowodować, by z przedszkola korzystały dzieci, które potrzebują dłuższej opieki niż 5 godzin dziennie. Wychodzimy naprzeciw rodzicom dzieci, które faktycznie potrzebują opieki przedszkolnej w pełnym wymiarze (rodzice pracują ok 8 godzin dziennie i odbierają dzieci w 9 i 10-tej godzinie funkcjonowania przedszkola Te osoby zapłacą mniej niż dotychczas. Radna Sabina Robak - Przewodnicząca Komisji Edukacji uważa, że dyrektorzy przedszkoli powinni uświadamiać rodziców, że zgodnie z nowymi zapisami im dłużej dziecko przebywa w przedszkolu, tym tańsza jest każda kolejna godzina jego pobytu. Jest to rodzaj promocji dla dzieci przebywających dłużej. Radny Janusz Ciepliński – powinniśmy już dziś rodziców komunikować, że nie możemy stale dopłacać do przedszkoli i prędzej, czy później będziemy musieli przekształcić przedszkola w jednostki niepubliczne. Zarówno rodzice jak i dyrektorzy przedszkoli powinny mieć tego świadomość. Na sali znajdowało się 10 radnych, którzy jednogłośnie zagłosowali za jej przyjęciem.

Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zabudowy jednorodzinnej w obrębach geodezyjnych Kieźliny i Myki zatwierdzonego uchwałę nr XV/96/99. Sprawę omówił Zastępca Wójta Daniel Zadworny, który zaznaczył, że jest to uchwała inicjująca podjęcie prac nad zmianą obowiązującego planu zagospodarowania. W dotychczasowym planie był to teren bez możliwości zabudowy. Wygospodarowanie działek pod zabudowę – pokaże projekt zmienionego planu.

Radni zabrali głos w sprawach różnych. Pierwszy z nich był Radny Janusz Ciepliński – w sprawie koniecznońci większego zainteresowania dyrektorów szkół i przedszkoli udziałem dzieci w różnych imprezach Gminnych szczególnie o charakterze sportowym. Organizowane są różne imprezy, o których dyrektorzy są informowani, autobus szkolny podjeżdża, a nikogo nie ma. - Mówią o ostatniej imprezie w Różnowie radny. – Były głównie dzieci, które, przyjechały z rodzicami. Zabrakło grup zorganizowanych pod opieką nauczycieli. Pochwała należy się nauczycielowi z Frączek, który przywiózł 18-to osobową grupę, Uważam, że dyrektor może wydelegować nauczyciela do pracy w sobotę w ramach 40-to godzinnego pensum.- dodał radny Ciepliński. Do krytyki zaangażowania dyrektorów dołączyła radna Joanna Michalska – Kiedyś były zawody międzyszkolne i rywalizacja sportowa w lekkiej atletyce. Dziś szkoła dzieciom nic nie proponuje. Informacja o imprezie nie została nawet dzieciom przekazana. Mamy boiska, stadion, mamy 5 szkół, 2 gimnazja, a dzieciom nie daje się żadnej szansy do uprawiania sportu. Trzeba zachęcić szkoły do aktywnego działania. Coraz więcej dzieci jest z nadwagą, a nic się nie robi by z tym walczyć.

- Wójt podziękował radnym za zwrócenie uwagi na tę sprawę. Zaznaczył jednocześnie że, stale zachęca dyrektorów do zainteresowania się sportem wśród dzieci i młodzieży. Jest to istotny problem, a szkoły zepchnęły sport na Stowarzyszenia.