XX sesja Rady Gminy Dywity
03.07.2012
27 czerwca odbyła się XX sesja Rady Gminy Dywity. Wśród najważniejszych punktów sesji było m.in. podjęcie uchwały w sprawie zmian w Budżecie Gminy Dywity na 2012 r. Kolejną sprawą którą zajęli się radni była uchwała w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez Gminę Dywity. Uchwałę zreferował Zastępca Wójta p. Daniel Zadworny. Poinformował, że została ona wywołana w celu racjonalizacji wydatków w zakresie edukacji.
Odczytać pisemne uzasadnienie. Obecnie jesteśmy przygotowani do opieki dziesięciogodzinnej, a nasze placówki były wykorzystane tylko w 53%-ach. Tę uchwałę chcemy zmienić i spowodować, by z przedszkola korzystały dzieci, które potrzebują dłuższej opieki niż 5 godzin dziennie. Wychodzimy naprzeciw rodzicom dzieci, które faktycznie potrzebują opieki przedszkolnej w pełnym wymiarze (rodzice pracują ok 8 godzin dziennie i odbierają dzieci w 9 i 10-tej godzinie funkcjonowania przedszkola Te osoby zapłacą mniej niż dotychczas. Radna Sabina Robak - Przewodnicząca Komisji Edukacji uważa, że dyrektorzy przedszkoli powinni uświadamiać rodziców, że zgodnie z nowymi zapisami im dłużej dziecko przebywa w przedszkolu, tym tańsza jest każda kolejna godzina jego pobytu. Jest to rodzaj promocji dla dzieci przebywających dłużej. Radny Janusz Ciepliński – powinniśmy już dziś rodziców komunikować, że nie możemy stale dopłacać do przedszkoli i prędzej, czy później będziemy musieli przekształcić przedszkola w jednostki niepubliczne. Zarówno rodzice jak i dyrektorzy przedszkoli powinny mieć tego świadomość. Na sali znajdowało się 10 radnych, którzy jednogłośnie zagłosowali za jej przyjęciem.
Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zabudowy jednorodzinnej w obrębach geodezyjnych Kieźliny i Myki zatwierdzonego uchwałę nr XV/96/99. Sprawę omówił Zastępca Wójta Daniel Zadworny, który zaznaczył, że jest to uchwała inicjująca podjęcie prac nad zmianą obowiązującego planu zagospodarowania. W dotychczasowym planie był to teren bez możliwości zabudowy. Wygospodarowanie działek pod zabudowę – pokaże projekt zmienionego planu.
Radni zabrali głos w sprawach różnych. Pierwszy z nich był Radny Janusz Ciepliński – w sprawie koniecznońci większego zainteresowania dyrektorów szkół i przedszkoli udziałem dzieci w różnych imprezach Gminnych szczególnie o charakterze sportowym. Organizowane są różne imprezy, o których dyrektorzy są informowani, autobus szkolny podjeżdża, a nikogo nie ma. - Mówią o ostatniej imprezie w Różnowie radny. – Były głównie dzieci, które, przyjechały z rodzicami. Zabrakło grup zorganizowanych pod opieką nauczycieli. Pochwała należy się nauczycielowi z Frączek, który przywiózł 18-to osobową grupę, Uważam, że dyrektor może wydelegować nauczyciela do pracy w sobotę w ramach 40-to godzinnego pensum.- dodał radny Ciepliński. Do krytyki zaangażowania dyrektorów dołączyła radna Joanna Michalska – Kiedyś były zawody międzyszkolne i rywalizacja sportowa w lekkiej atletyce. Dziś szkoła dzieciom nic nie proponuje. Informacja o imprezie nie została nawet dzieciom przekazana. Mamy boiska, stadion, mamy 5 szkół, 2 gimnazja, a dzieciom nie daje się żadnej szansy do uprawiania sportu. Trzeba zachęcić szkoły do aktywnego działania. Coraz więcej dzieci jest z nadwagą, a nic się nie robi by z tym walczyć.
- Wójt podziękował radnym za zwrócenie uwagi na tę sprawę. Zaznaczył jednocześnie że, stale zachęca dyrektorów do zainteresowania się sportem wśród dzieci i młodzieży. Jest to istotny problem, a szkoły zepchnęły sport na Stowarzyszenia.