Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Kapliczki i krzyże przydrożne w obiektywie

06.11.2013

Na terenie gminy Dywity zlokalizowanych jest 89 przydrożnych krzyży i 84 kapliczki. Każdy element małej architektury warmińskiej jest niepowtarzalny. We wtorek w sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy Dywity odbył się wernisaż wystawy fotografii „Kapliczki i krzyże przydrożne w obiektywie dr Stanisława Kuprjaniuka”.

Na Warmii skatalogowanych zostały 1333 kapliczki i drugie tyle przydrożnych krzyży. Przez jedenaście lat Pan Stanisław zjechał setki kilometrów najczęściej na swoim starym składaku, wyszukując i fotografując kapliczki i krzyże. „Na początku używałem tradycyjnego aparatu – wspomina autor prac – niestety nie mogłem wówczas robić szczegółowej dokumentacji każdej kapliczki, gdyż wiązało się to z dużymi kosztami. Obecnie mając do dyspozycji aparaty cyfrowe każdy element można dokładnie fotografować i opisać , to zdecydowanie ułatwia pracę – mówił dr. Kuprjaniuk. Kapliczki i krzyże przydrożne, znajdujące się na terenie gminy Dywity, stanowią ilustrację całej tzw. „świętej” Warmii. Są one jej charakterystycznym i niekwestionowanym symbolem, niezależnie od miejsca, gdzie zostały wzniesione. Wielokrotnie można się zastanawiać nad funkcją jaką pełniły w miejscu wystawienia, często też wywołują stan zadumy nad ludzkim losem. Nie jest inaczej na terenie gminy Dywity, gdzie na jej obszarze zarejestrowano 84 różnorodne kapliczki i 89 krzyży.  Istotnym elementem w ekspresji kapliczek i krzyży pełniło rolę ukształtowanie terenu, dzięki któremu te relikty wyglądają niezwykle malowniczo. Nie ma nic piękniejszego jak kompozycja kapliczki lub krzyża w połączeniu z połaciami pól, wijącymi się drogami, czy też charakterystyczną zabudową wiejską. Gwarancja bodźców estetycznych i bogata historia były uzasadnionym zaproszeniem do próby lepszego poznania znajdujących się tu sakralnych zabytków przypisanych małej architekturze.

Wszystkie kapliczki można obejrzeć w publikacji „Warmińskie Kapliczki” którą autor wystawy napisał wraz z Iwoną Liżewską. To prawdziwa encyklopedia wiedzy. Tu dowiemy się gdzie dokładnie zlokalizowana jest każda kapliczka wraz z odnośnikiem do fotografii. Czy udało się sfotografować wszystkie kapliczki? – Uważam, że na 99,9 % tak, choć nie wykluczam, że gdzieś w zaroślach jest jeszcze ukryta jakaś niespodzianka – stwierdził dr Kuprjanuk.

Wystawa fotografii kapliczek będzie eksponowana w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Dywity do końca roku.

Stanisław Kuprjaniuk - Historyk. W 1996 r. ukończył studia licencjackie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku pedagogicznym. W latach 1997-1998 pracował na stanowisku nauczyciela turystyki w technikum hotelarskim w Elblągu. Od 1994 r. działa w branży turystycznej jako pilot wycieczek krajowych i zagranicznych oraz od 1997 r. przewodnik regionalny ze specjalizacją na Wzgórze Katedralne we Fromborku. W 2010 r. ukończył studia historyczne drugiego stopnia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a w 2013 obronił pracę doktorską p.t. „Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek”.

Od roku 2001 zajmuje się tworzeniem dokumentacji fotograficznej zapisując stan zachowania obiektów zabytkowych z terenu Warmii, Żuław Wiślanych, tzw. Prus Górnych i Powiśla: kapliczki, krzyże, witraże, piece kaflowe, architekturę, rzeźbę i malarstwo sakralne. Dokonania fotograficzne wykorzystywane były w publikacjach naukowych i popularno-naukowych własnych, jak też osób związanych z warmińskimi instytucjami kultury i nauki (Fundacja im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Efektem dotychczasowej pasji fotograficznej były również autorskie wystawy: Biskup Krasicki na Warmii w Ośrodku Bałtyckim WSH w Pułtusku w 2001 r., Warmińskie kapliczki w Muzeum Ludowym w Węgorzewie w 2008 r. W latach 2005 i 2008 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie ochrony dóbr kultury.